Choinka bożonarodzeniowa

Choinka bożonarodzeniowa historia

Drzewko świąteczne w zależności od regionu Ziemi to zazwyczaj świerk, sosna i jodła. Gdy z różnych powodów, czy to ekologicznych, czy ze względu na wygodę nie chcemy skorzystać z żywego drzewka, wówczas mamy do dyspozycji sztuczne choinki z PVC.

Początki choinki bożonarodzeniowej sięgają XVI wieku. Po raz pierwszy wygląd drzewka świątecznego został namalowany na obrazie z 1521 r. Od tamtego czasu zwyczaj rozprzestrzeniał się po całych Niemczech. Poza Niemcami choinka zyskała popularność dopiero w 19 w.

W niektórych artykułach drzewko świąteczne wiązane jest z ludową tradycją kultu wiecznie zielonego drzewka, które czczone było jeszcze w czasach przed nastaniem chrześcijaństwa.
Inni autorzy w swoich badaniach historycznych uważają, że choinka bożonarodzeniowa używana była jako drzewo poznania dobra i zła, nawiązując do rajskiego drzewa.

Drzewko świąteczne tradycyjnie ozdabiane jest bombkami w kształcie kul, aniołków, lub dzwoneczków, artykułami spożywczymi w postaci m.in. cukierków oraz ciastek w postaci długich lasek, a od XVIII w., również różnego rodzaju oświetleniem. Aktualnie są to przeważnie elektryczne światełka, zaś w czasach, kiedy je wprowadzano ze względu na brak elektryczności, wykorzystywano jedynie świece.
Na czubku choinki bożonarodzeniowej zakłada się na ogół gwiazdkę lub bombkę w formie iglicy.

Copyright 2013 , artykuł  >Choinka bożonarodzeniowa< Wielkanocne Kartki
Opracowanie na podstawie artykułu z en.wikipedia.org

admin