bombka choinkowa zdjęcie

Bombki choinkowe. Pochodzenie bombki bożonarodzeniowej.

Bombki choinkowe. Pochodzenie bombki bożonarodzeniowej – historia

Bombka świąteczna stosowana w celu przyozdabiania choinki świątecznej. Wykonywane są głównie ze szkła, ceramiki, tworzywa sztucznego, metalu i drewna. Spotykane na całej Ziemi bombki przybierają dowolne formy od najprostszej kuli, po niesamowicie zaawansowane artystycznie wzory. Na szczęście dla kupujących bombki choinkowe nie są produktem jednorocznym i jednorazowym i można je wykorzystywać przez wiele lat.
Po kupnie nowych bombek w miejsce brakujących, które uległy stłuczeniu lub w inny sposób zniszczeniu, niemal w każdym mieszkaniu możemy ujrzeć niezwykłą różnorodność ozdób świątecznych.
Zamiast okrągłych kul, bombki mogą też przybierać kształt postaci np. Święty Mikołaj, aniołki. Niekiedy spotykamy również bombki w formie owoców, bałwanów, gwiazdek, czy nawet szyszek.
Pomysłowość autorów nie ma granic tym bardziej, że coraz często bombki wykorzystywane są jako produkt marketingowy, na których drukowane są np. logotypy firmowe.

reklama

Aktualnie najpopularniejsze, kuliste bombki produkowane są przeważnie poprzez dmuchanie kolorowego szkła. Taka forma wykonania została stworzona po raz pierwszy w niemieckiej miejscowości Lauscha w połowie XIX w..
Lecz w ogóle pierwsza szklana bombka powstała także w Lauscha i wykonałją Hans Greiner żyjący w latach 1550-1609.

Najpopularniejszymi krajowymi wytwórcami bombek są np. Vitbis – firma działająca bez przerwy od 1953 r., Firma KADPOL z Gniezna wytwarzająca bombki choinkowe od 1991 r., czy Gepard założony w 1990 roku w Wołominie.


(C) artykuł „Bombki choinkowe. Pochodzenie bombki bożonarodzeniowej” – został stworzony w oparciu o en.wikipedia.org

admin