Boże Narodzenie

Historia Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie

– zwane również Świętem Narodzenia Pańskiego to jedno z dwóch najważniejszych, a właściwie powinienem napisać najpopularniejszych Świąt Chrześcijańskich, poświęconych narodzinom Jezusa.
Święto Narodzenia Pańskiego zapowiedziane jest czasem Adwentu – 3-tygodniowego wyczekiwania na powtórne przybycie Jezusa Chrystusa. W pierwszą z 4) niedziel adwentu otwiera się rok liturgiczny.
W Kościele Katolickim Boże Narodzenie przypada na dwudziestego piątego grudnia, zaś w dniu poprzedzającym Święto, w Wigilię („Dzień Przed”) Bożego Narodzenia gromadzą się ze sobą bliscy na wspólnej uroczystej wieczerzy, na której tradycyjnie konsumuje się dwanaście dań, w których jedynym jedzeniem mięsnym powinna być ryba i razem kolędują. O godzinie 12 w nocy z 24 na 25 grudnia w świątyniach celebrowana jest Pasterka – uroczysta msza, pierwsza w bożonarodzeniowym dniu, która upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy udających się do Betlejem.

reklama
Kartki świąteczne dla firm

Dzień poprzedzający Święto – Wigilia w Polsce jest dniem pracującym, a dniami ustawowo wolnymi są 25 oraz 26 grudnia.
Co interesujące w Czechach, w których przynależność chrześcijańską deklaruje znacznie mniej osób niż w Polsce, w dzień Wigilii Narodzenia Pańskiego zamkniętych jest większość punktów usługowych, jak również instytucji. Jak widać wśród rodaków czasami zarobek jest ważniejszy jak wiara, rodzina, jak chociażby zasłużony odpoczynek od zabiegania dnia codziennego.
26.12 to natomiast drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, obchodzony na pamiątkę Świętego Szczepana, 1-szego męczennika za wiarę w Jezusa Chrystusa.
W Kościołach wschodnich Święto Narodzenia Pańskiego przypada także 25 grudnia z tym, że kalendarza juliańskiego. Oznacza to absolutnie tyle co siódmego .12 kalendarza gregoriańskiego, którym posługujemy się codziennie.
W ani jednej z Ewangelii nie znajdziemy szczegółowej daty narodzin Zbawiciela. Najstarszym poznanym autorem, piszącym o narodzeniu Jezusa Chrystusa w miesiącu grudniu był Hipolit Rzymski, który w 204 roku w komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) odnotował:
Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (czyli 25 .12).
Co nęcące, za datę przypadania Świąt Narodzenia Pańskiego w dniu 25.03, uznaje wielu chrześcijańskich teologów o czym napisał m.in. kardynał Joseph Ratzinger – emerytowany papież (Pontifex Romanus emeritus) Benedykt XVI w swojej książce Duch liturgii.
Źródło: m.in. Wikipedia –
© 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone
wielkanocnekartki.pl – „Historia Bożego Narodzenia”, polecamy kartki bożonarodzeniowe .pl

admin